Regulamin naboru i uczestnictwa w projekcie
Regulamin naboru i uczestnictwa w projekcie „Rozszerzenie oferty świetlicy środowiskowej w Siemiatyczach”
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, Priorytet inwestycyjny 9.6 Strategia Rozwoju lokalnego kierowana przez społeczność, Instytucja Pośrednicząca Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Numer umowy: UDA-RPPD.09.01.00-20-0394/19-00
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin określa warunki naboru i uczestnictwa w projekcie pn.: „Rozszerzenie oferty świetlicy środowiskowej w Siemiatyczach”.
- Ilekroć w dokumencie jest mowa o:
- regulaminie – rozumie się przez to niniejszy Regulamin naboru i uczestnictwa projekcie „Rozszerzenie oferty świetlicy środowiskowej w Siemiatyczach”,
- projekcie – rozumie się przez to projekt „Rozszerzenie oferty świetlicy środowiskowej w Siemiatyczach,
- realizatorze projektu – rozumie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Siemiatyczach,
- biurze projektu – rozumie się przez to biuro projektu znajdujące się w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiatyczach, ul. 11 Listopada 35A,
- uczestnik projektu – dzieci w wieku 7-18 lat z rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (zgodnie z def. zawartą w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020, z rodzin przezywających trudności opiekunczo−wychow. zgodnie z "Warunkami udzielania wsparcia na operacje realizowane przez podmioty inne niż LGD"), zamieszkujące na terenie miasta Siemiatycze,
- świetlica – świetlica środowiskowa „Siemiatycki Klub Juniora” w Siemiatyczach.
- Projekt realizowany będzie w okresie od 01.09.2020r. do 31.01.2022r.
- Projekt dofinansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
- W ramach projektu nastąpi rozwój usług środowiskowych w już istniejącej świetlicy środowiskowej dla 15 dzieci oraz zapewnienie dostępu dla 15 nowych uczestników świetlicy.
§ 2
Cel projektu
Celem projektu jest zwiększenie liczby miejsc i rozszerzenie usług społecznych w istniejącej placówce wsparcia dziennego – świetlicy środowiskowej w Siemiatyczach poprzez wprowadzenie zajęć terapeutycznych oraz rozwijających kompetencje kluczowe uczestników projektu tj. 30 osób.
§ 3
Uczestnicy projektu
- Uczestnikami/uczestniczkami projektu są osoby spełniające podstawowe kryteria grupy docelowej:
- dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat,
- dzieci i młodzież pochodzące z rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, z rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze,
- osoby zamieszkujące na terenie miasta Siemiatycze.
- Uczestnikami/uczestniczkami projektu preferowanymi do wsparcia są:
- osoby korzystające z Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014-2020,
- osoby wielokrotnie wykluczone społecznie z powodu więcej niż 1 przesłanki, o której mowa w wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze wyłączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020,
- osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi,
§ 4
Zasady rekrutacji
- Za rekrutację do projektu odpowiada Realizator projektu.
- Terminy rekrutacji zostaną określone w ogłoszeniu o rekrutacji które zostanie zamieszczone wraz z regulaminem i załącznikami do niego na stronie internetowej (BIP) realizatora projektu.
- Czas trwania rekrutacji podstawowej to minimum 7 dni.
- Częstotliwość prowadzenia rekrutacji:
- rekrutacja główna prowadzona jest 1 raz w okresie trwania projektu (wrzesień 2020 r.),
- dopuszcza się możliwość prowadzenia rekrutacji ciągłej, bądź zakwalifikowania w trakcie realizacji projektu osób z listy rezerwowej. Sytuacja ta dotyczy przypadku rezygnacji z udziału w projekcie lub wcześniejszym zakończeniu udziału w projekcie.
- Za przeprowadzenie rekrutacji odpowiedzialna będzie Komisja Rekrutacyjna złożona z Kierownika świetlicy oraz Koordynatora projektu.
- Rekrutacja odbywać się będzie z wykorzystaniem zróżnicowanych kanałów informatycznych, w tym kontakty z potencjalnymi odbiorcami programu, informacje na stronach internetowych, BIP, tablicach urzędowych.
- Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiatyczach i asystent rodziny będą propagować możliwość uczestnictwa w projekcie podczas codziennie wykonywanej pracy.
- Dokumentacja zgłoszeniowa dostępna będzie w siedzibie realizatora i na stronie internetowej realizatora projektu (bip.mops.um.siemiatycze.wrotapodlasia.pl), z chwilą rozpoczęcia procesu rekrutacji.
- Przebieg procesu rekrutacji:
- osoba zainteresowana zobowiązana jest do złożenia dokumentacji zgłoszeniowej osobiście w siedzibie realizatora, lub drogą pocztową lub elektronicznie poprzez przesłanie elektronicznych kopii (skanów) dokumentów zgłoszeniowych na adres mops@siemiatycze.eu.
- dokumentację zgłoszeniową stanowi kwestionariusz zgłoszeniowy – załącznik Nr 1 do niniejszego regulaminu.
- Komisja Rekrutacyjna w procedurze rekrutacyjnej dokona weryfikacji złożonych kwestionariuszy zgłoszeniowych, przyzna punkty i na tej podstawie utworzy listy uczestników projektu: podstawowych (30 UP) i rezerwowych.
- wybrany uczestnik projektu, który został wpisany na listę podstawowych uczestników składa pełną dokumentację rekrutacyjną, w tym:
• deklarację uczestnictwa – wzór stanowi załącznik Nr 2,
• oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych – wzór stanowi załącznik Nr 3 niniejszego regulaminu,
• oświadczenie o jednoczesnym niekorzystaniu z takich samych form wsparcia w ramach projektów realizowanych w osiach głównych– wzór stanowi załącznik Nr 4 niniejszego regulaminu,
• oświadczenie o wykorzystaniu wizerunku – wzór stanowi zał. nr 5 - potencjalny uczestnik, który spełnił kryterium grupy docelowej, ale ze względu na wyczerpanie się limitu miejsc nie został przyjęty do projektu będzie wpisany na listę rezerwową.
§ 5
Kryteria rekrutacji
- Kryteria podstawowe do udziału w projekcie to spełnienie poniższych warunków:
- wiek dziecka w przedziale od 7 do 18 roku życia,
- dzieci zagrożone wykluczeniem społeczny, z rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym bądź z rodzin z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi,
- zamieszkanie na terenie miasta Siemiatycze.
- Osoby, które spełniały kryterium podstawowe otrzymują 10 punktów.
- Kryteria preferowane do objęcia wsparciem w ramach projektu to:
- wielokrotne wykluczenie społeczne rozumiane jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek, o których mowa w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze wyłączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020 – 5 punktów,
- rodzina korzystająca z Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej – 5 punktów,
- znaczna lub umiarkowana niepełnosprawność, niepełnosprawność sprzężona, zaburzenia psychiczne, w tym niepełnosprawność intelektualna, całościowe zaburzenia rozwoju – 5 punktów.
- Trzecie kryterium rozstrzygające: kolejność zgłoszeń. W przypadku złożenia dokumentów zgłoszeniowych w tym samym czasie, przez więcej niż jedną osobę w pierwszej kolejności przyjmowane są do projektu osoby zaliczane do grupy preferowanej do objęcia wsparciem wedle przyznanych punktów.
§ 6
Instrumenty wsparcia
- W ramach realizacji projektu przeprowadzone zostaną następujące działania:
- diagnoza indywidualnych potrzeb i potencjalnych uczestników projektu w celu przygotowania i realizacji wsparcia,
- zajęcia rozwijające kompetencje społeczne,
- zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe,
- zajęcia zwiększające aktywność społeczną.
- Projekt zakłada umożliwienie uczestnikom korzystania z zajęć rozbudzających w nich pasje, ciekawość poznawczą, doskonalących w nowoczesnych technologiach, kształtujących ambicje edukacyjne, pozwalających na ciekawe spędzanie czasu wolnego, tworzących warunki do wypowiadania własnych potrzeb.
- Ze względu na zdiagnozowane deficyty i problemy grupy docelowej obowiązkowo będą prowadzone zajęcia:
- zajęcia terapeutyczne,
- zajęcia plastyczne,
- warsztaty teatralne,
- kurs kreacji multimedialnej,
- zajęcia sportowe.
- Ponadto projekt zakłada organizację wycieczek edukacyjnych oraz umożliwia uczestnikom
skorzystanie z bogatej oferty spędzania czasu wolnego.
§ 7
Zasady uczestnictwa
- Każdy uczestnik projektu, po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji przechodzi wstępną indywidualną diagnozę potrzeb, która będzie przeprowadzona przez pracownika socjalnego we współpracy z kierownikiem świetlicy i wychowawcą.
- Projekt zakłada diagnozę potrzeb każdego uczestnika, wsparcie będzie odbywać się na podstawie stworzonej przez specjalistów ścieżki z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb (Indywidualny Plan Pracy). Podstawę form wsparcia będą stanowić indywidualne opinie personelu specjalistycznego na bieżąco aktualizowane, oceniane i korygowane.
- Ścieżka reintegracyjna będzie wyznaczała cel rozwoju, który uczestnik będzie chciał realizować przy wykorzystaniu zaplanowanego w projekcie wsparcia specjalistycznego oraz zajęć rozwijających kompetencje kluczowe.
- Uczestnicy będą poddawani badaniom ewaluacyjnym i monitorującym.
- Zakończenie udziału w projekcie następuje po zakończeniu uczestnictwa w formach wsparcia realizowanego w ramach projektu.
§ 8
Prawa i obowiązki uczestników
- Uczestnicy projektu zobowiązani są do:
- złożenia kompletu wymaganych dokumentów rekrutacyjnych,
- zapoznania się z treścią niniejszego regulaminu,
- uczestnictwa w pełnym cyklu zajęć (dopuszcza się 1 nieusprawiedliwioną nieobecność),
- regularnego uczęszczania na zajęcia organizowane w ramach Projektu zgodnie z ustalony planem zajęć,
- wypełnienia ankiet dla celów ewaluacji i monitorowania Projektu,
- uczestnictwa w wywiadach i badaniach,
- bieżącego informowania prowadzącego zajęcia o wszystkich zdarzeniach mogących zakłócić jego udział w Projekcie oraz usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach,
- stosowania się do poleceń wydawanych przez prowadzącego zajęcia oraz poszczególne osoby bezpośrednio związane z realizacją Projektu,
- przestrzegania ogólnie przyjętych norm i zasad w tym dbałości o sprzęt i urządzenia wykorzystywane w trakcie realizacji Projektu,
- udostępnienia danych osobowych niezbędnych do wypełnienia obowiązków sprawozdawczych,
- poddaniu się czynnościom kontrolnym przez uprawnione podmioty w zakresie i miejscu obejmującym korzystanie z wybranych form wsparcia,
- przestrzeganie regulaminów innych podmiotów, które realizują formy wsparcia,
- wypełnienia innych zaleceń realizatora w zakresie realizowanych prze niego zadań projektowych.
- Uczestnicy mają prawo do:
- uczestnictwa w zaplanowanych formach wsparcia,
- opuszczenia zajęć, które usprawiedliwione będą zaświadczeniem wystawionym przez lekarza lub rodzica/opiekuna prawnego wraz z podaniem przyczyny nieobecności (dobrowolne opuszczenie więcej niż 1 działania jest jednoznaczne ze skreśleniem z listy uczestników projektu),
- zgłaszania uwag i wniosków co do realizowanych form wsparcia,
- korzystania z materiałów i pomocy dydaktycznych dostępnych w placówce wsparcia dziennego,
- otrzymania certyfikatów, zaświadczeń, świadectw potwierdzających uczestnictwo.
§ 9
Zasady rezygnacji lub wykluczenia z uczestnictwa w projekcie
- Rezygnacja z uczestnictwa w projekcie jest możliwa tylko w przypadku wystąpienia ważnych okoliczności, które uniemożliwiają dalszy udział w projekcie.
- Rezygnacja z udziału w projekcie musi mieć formę pisemnego oświadczenia, które należy dostarczyć w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności.
- Wykluczenie uczestnika zajęć prowadzonych w ramach projektu może nastąpić w przypadku:
- ustąpienia przyczyn z powodu których uczestnik został zakwalifikowany do uczestnictwa w projekcie,
- ukończenia przez uczestnika 18 roku życia,
- dobrowolnego opuszczenie więcej niż 1 działania.
- Decyzję o wykluczeniu z uczestnictwa w projekcie podejmuje realizator projektu.
- Po wykluczenia uczestnika na jego miejsce jest przyjęty zainteresowany udziałem w projekcie z listy rezerwowej.
§ 10
Postanowienia końcowe
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje przez cały okres trwania projektu.
- Regulamin dostępny jest w biurze projektu, na stronie Biuletyn Informacji Publicznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiatyczach.
- Realizator projektu zastrzega sobie prawo do wniesienia zmian w niniejszym regulaminie lub wprowadzenia dodatkowych postanowień w przypadku, gdy będzie to konieczne z uwagi na dobro uczestników, czynniki zewnętrzne, zmiany wprowadzone we wniosku o dofinansowanie projektu, zmianę przepisów prawa lub warunków umowy, a także zlecenia wprowadzenia zmian ze strony instytucji uprawnionych do dokonania oceny i kontroli realizacji projektu.
- W kwestiach nieunormowanych w niniejszym regulaminie ostateczną decyzję podejmuje kierownik świetlicy środowiskowej.
- Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu należy do realizatora projektu.
- Integralną część regulaminu stanowią poniższe załączniki.
Załączniki do niniejszego regulaminu:
- Załącznik nr 1 Kwestionariusz zgłoszeniowy
- Załącznik nr 2 Deklaracja udziału w projekcie
- Załącznik nr 3 Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych
- Załącznik nr 4 Oświadczenie o jednoczesnym niekorzystaniu z takich samych form wsparcia w ramach projektów realizowanych w osiach głównych
- Załącznik nr 5 Oświadczenie o wykorzystaniu wizerunku
Metryka strony